Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008
Різноманітність тварини
Молюски (3 год.)
Тематичне оцінювання. Хордові тварини. Безхребетні. Риби
Мета: систематизувати й узагальнити знання учнів; з’ясувати значення риб у природі та народному господарстві; удосконалювати вміння і навички використання теоретичних знань на практиці; виховувати зацікавленість до предмета.
Обладнання: таблиці «Надклас Риби», дидактичний матеріал, малюнки риб, фізична карта світу, «Шкала переведення балів в оцінку», поля для «Морського бою», картки для графічного диктанту.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма уроку: подорож «Кругосвітня регата».
Хід уроку
І. Перевірка знань і вмінь учнів.
Учитель. Діти, сьогодні ми вирушимо в подорож. Мандруючи навколо світу, перевіримо, як ви засвоїли тему «Надклас Риби».
За урок ви можете набрати максимально 30 балів (див. додаток).
Клас об'єднується у 3 команди-кораблі, кожний має свою назву. Команди обирають капітанів.
Гей, нові Колумбії й Магеллани,
Напнемо вітрила наших мрій.
Кличуть нас у мандри океани,
Бухту спокою облизує прибій.
Хто сказав, шо все уже відкрито?
Нащо ж ми народжені тоді?
Кораблі! Шикуйтесь до походу!
Мрійництво! Жаго моя! Живи!
В. Симоненко
Старт
На цьому етапі команди повинні привести екіпіровку корабля в повний порядок; розкласти все по місцях, запастися паливом, харчами, прісною водою, медикаментами, спорядженням. Щоб усе не отримати, потрібно дати відповіді на запитання.
Капітани отримують конверти, у кожному з яких — 5 карток із запитаннями:
• картка 1 — заправка паливом;
• картка 2 — харчі;
• картка 3 — прісна вода;
• картка 4 — медикаменти;
• картка 5 — спорядження.
Конверт 1
1. У неї пилка в роті є.
У воді вона живе.
Всіх лякала, всіх ковтала.
А тепер в казан попала. (Щука)
2. На дні, де тихо й прохолода,
Лежить вусатая колода. (Сом)
3. Де відкладає ікру річковий вугор? (У Саргасовому морі)
4. Чи всі риби відкладають ікру? (Ні, є живородні — гамбузія, гупі)
5. Яка риба має назву стародавньої холодної зброї? (Риба-меч) Конверт 2
1. Водою їхали пани.
На них срібні жупани,
Хоч жупани лата на латі,
Панам раді в кожній хаті. (Риби)
2. Великий забіяка у воді живе,
Кістки на спині — і щука не ковтне. (Йорж)
3. Які риби мають зброю на носі? (Риба-меч, риба-пилка)
4. Яка риба відкладає найбільшу кількість ікринок? (Місяць- риба)
5. Які риби мають назви небесних світил? (Риба-місяць, риба- сонце)
Конверт 3
1. На дні у річці він живе,
Господар глибини,
У нього є великий рот, і очі є малі. (Сом)
2. Кинув на палку,
Піймав не галку, скубу не пір'я,
їм не м’ясо. (Риба)
3. У якої риби очі з одного боку? (У камбали)
4. Яка риба має інструмент для кування? (Риба-молот)
5. Яку рибу розводять для боротьби з малярією? (Гамбузію)
Перехід із Чорного до Середземного моря
Кораблі готові до подорожі, вирушаємо у плавання. Нам потрібно потрапити з Чорного моря у Середземне, а далі — в Атлантичний океан. Щоб успішно пройти цей маршрут, необхідно виконати графічний диктант.
Графічний диктант
Учні виконують завдання, де «+» — правильне твердження, » — неправильне.
1. У хрящових риб скелет із хрящів.
2. У всіх риб виявлена турбота про потомство.
3. Кета, горбуша — прохідні риби.
4. Органи дихання кісткових риб — зябра.
5. Кровоносна система кісткових риб замкнена, одне коло кровообігу.
6. Парні плавці: грудні й черевні.
7. Непарні плавці: хвостовий, грудні, спинні.
8. Видільна система риб — парні нирки.
9. Плавальний міхур виконує функцію гідростатичного апарата.
10. Хрящові риби Чорного моря: морський кіт, біла акула, акула катран.
(Самоперевірка за ключем.)
Зустріч із бароном Мюнхаузеном в Атлантичному океані
Ми без перешкод потрапили у води Атлантичного океану. До нас наближається корабель, на якому пливе знаменитий барон Мюнхаузен. Ми його запрошуємо у гості, щоб послухати дивну історію.
Парадоксальна розповідь барона Мюнхаузена
Не так давно я пропливаючи біля о. Гренландія, зустріч чудо- юдо рибу кит, яка плавала в морі. Мені пощастило побачити, як цей гігант відкладає великі ікринки, що плавали склеєні в ланцюжки. Біля кита кружляли його супутники — латимерії, вони вистрибували з води і перелітали на великі відстані за допомогою грудних плавців, що були, ніби крила. Я добре роздивився луску латимерії — вона така, як в акули. Латимерія з великим апетитом поїдала саргасум, якого є багато біля берегів Гренландії.
— Що незвичайного в розповіді нашого шановного барона?
(Відповідь. Кит — це ссавець, ікру не відкладає. Латимерія — глибоководна риба, живе у водах Індійського океану, має міцні плавці, луска, як у кісткових риб, хижак. Саргасум не росте біля о. Гренландія.)
Зустріч із кораблями-піратами у водах Карибського моря
Морський бій
Ми у водах Карибського моря. Але що це таке? До нас наближається три кораблі з прапорами-символами піратів. Це кораблі Сліпого П’ю, Чорного Корсара, Одноногого Сильвера. І нам доведеться стати з ними до бою.
Щоб перемогти, виконайте тестове завдання, за яке ви можете отримати 20 балів. Відповіді записуються на графічній сітці, де 1 — 10 — номери запитань, а «республіка» — букви для визначення правильної відповіді.
Варіант 1
1. Скелет ланцетника:
е — представлений хордою;
с — кістковий;
п — хрящовий.
2. Органи дихання ланцетника:
у — зябра;
б — зяброві щілини;
л — легені.
3. Тіло окуня вкрите:
л — хітином;
і — шкірою;
к — лускою;
а — слизом.
4. У роті кісткових риб містяться:
р — язик;
е — зуби;
с — травні залози.
5. Плавальний міхур — це тонкостінний виріст:
с — аорти;
п — кишечника; у — легеневих мішків.
6. Серце у риб складається із:
у — трьох камер;
б — двох камер;
л — одного передсердя, одного шлуночка;
і — двох передсердь, одного шлуночка.
7. Органи чуттів кісткових риб:
р — зору;
е — нюху;
с — слуху;
п — бічна лінія.
8. Кісткові риби:
б — електричний скат;
л — севрюга;
і — в’юн;
к — кілька.
9. Кісткові риби розмножуються:
е — відкладанням ікри;
р — відкладанням яєць.
10. До хрящових риб належать:
с — латимерія;
п — акула-молот;
у — скат електричний;
б — вугор.
Варіант 2
1. Нервова система ланцетника представлена:
у — головним мозком;
б — нервовою трубкою;
л — спинним мозком.
2. Органи виділення окуня:
і — трубочки;
к — нирки.
3. Травні залози кісткових риб:
е — печінка;
с — підшлункова;
п — селезінка.
4. Тіло кісткових риб вкрите:
а — кістковою лускою;
і — шкірою;
к — слизом.
5. Відділи головного мозку кісткових риб:
с — довгастий;
п — мозочок;
у — середній і проміжний;
б — передній.
6. Через серце риби тече кров:
і — венозна;
к — артеріальна;
а — змішана.
7. Рецептори бічної лінії у риб сприймають:
р — рух води та її напрямок;
е — звук;
с — запах;
п — світло.
8. Скелет плавців, що має пояси кінцівок:
е — спинний;
с — грудні;
п — черевні.
9. Кісткові риби:
б — вугор;
л — лящ;
і — оселедець;
к — акула-молот.
10. Риби, у яких виявлена турбота про потомство:
р — латимерія;
е — триголкова колючка;
с — гірчак;
п — риба-місяць.
Зустріч із черепахою Тортилою біля Галапогоських островів
Атака відбита, наша подорож продовжується. Через Карибське море, Панамський канал перепливаємо до Тихого океану. Зараз ми біля Галапагоських островів. Гляньте, до нас наближається гігантська черепаха Тортила. Від неї ми дізнаємося, яка погода на нас чекає. Черепаха пропонує зіграти в біологічне лото. Якщо правильно виконаємо завдання, дізнаємося, як можна визначити погоду за поведінкою риб.
Завдання
За окремими частинами складіть прикмети.
Наприклад:
• Риба вискакує з води і ловить комах — на погоду.
• Перед штормом риби запливають у море.
• В’юн перед дощем опускається на дно, завмирає.
Мандрівка через Коралове море
Далі наш маршрут пролягає біля берегів Австралії. Ми потрапили у води Коралового моря. Звідси потрібно вийти до Індійського океану. Але без лоцманів кораблі можуть натрапити на коралові рифи. У цій ролі наші капітани можуть використати своїх друзів — дельфінів. Для того, щоб лоцман успішно провів корабель між кораловими рифами, командам необхідно відповісти на запитання. (Написані на дельфінчиках).
Запитання:
1. Тіло цієї рибки вкрите гострими шипами — видозміненою лускою. У момент небезпеки вона швидко заковтує повітря, черевце роздувається, і риба перетворюється на колючу кулю, схожу на їжака. Яка її назва? (Голкобрюх).
2. В Індонезії із цими рибками проводять цікаві змагання. Вони є майже в кожному акваріумі. Живиться рибка комахами, які літають над водою, збиваючи їх струменем води. Ця риба — справжній снайпер. Що це за риба? (Окунь-бризкун).
3. Що ж це за дивні рибки, шо можуть літати? Такі рибки, зазвичай, двокрилі, живуть у тропічних і помірних водах Тихого, Атлантичного й Індійського океанів. Зазвичай риба пролітає над водою 100—150 м. Яка назва цієї риби? (Летюча гігантська риба).
Подорож біля вулкана Семеру
Завдяки лоцманам наші кораблі успішно пройшли біля рифів. Але що це? Все гуркотить, на кораблі посипались якісь уламки. Це ожив вулкан Семеру.
Кораблі отримали пробоїни, які потрібно усунути, залатати зіпсовані вітрила.
Завдання написано на «зіспованих» вітрилах — класифікація надкласу Риби (табл.).
Класифікація надкласу Риби
Вид |
Царство |
Тип |
Клас |
Ряд |
Рід |
Форель райдужна |
Тварини |
Хордові |
Кісткові |
Лососеподібні |
Форель |
Білий амур |
Кісткові |
Коропоподібні |
Лосось |
||
Чорноморська білуга |
Тварини |
||||
Тигрова акула |
Хордові |
||||
Електричний скат |
Тварини |
Хордові |
Хрящові |
Скат |
Зустріч в Індійському океані з капітаном Немо
Команди усунули пошкодження, можемо продовжувати нашу морську подорож.
Ось ми в Індійському океані. Яка тут краса! Раптом із води піднімається загадковий підводний апарат «Наутілус». Та це ж човен капітана Немо! Він хоче перевірити, чи знайомі команди кораблів з біонікою. (Запитання надруковане на «підводних човнах").
Запитання:
Людина часто переймає в природи особливості будови живих організмів. Чи відомі вам приклади запозичення таких особливостей у риб?
(Кожна команда відповідає но черзі.)
Учитель. Діти, капітан Немо турбується про охорону свого «водного царства». Він пропонує створити «Живий ланцюжок», який буде складатися з контурів ваших долоньок.
(Капітани вибирають кольоровий напір, обводять контури долонь, вирізають.)
Завдання:
На зелених долонях напишіть приклади позитивного впливу людини на середовище життя риб, їх чисельність;
На синіх — негативний вплив людини на водне середовище життя;
на червоних — незворотні екологічні катастрофи.
Команди підходять до дошки і приклеюють свої «долоньки» на дошці у вигляді ланцюжка — червоні, сині, зелені. Під час наклеювання учні коментують власні записи.
Зустріч із морським чудовиськом
Наші кораблі наближаються до Африканського континенту. Раптом з води з’являється страшне триголове морське чудовисько. Яке воно величезне! Кожна голова дихає полум'ям, може спалити наші кораблі. Щоб подолати дракона, необхідно розв’язати біологічні задачі.
Задачі:
1. Визначте, скільки живуть ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска — у чотири рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги та тріски.
2. Установіть чемпіона з плавання серед прісноводних риб, якщо відомо, що карась плаває зі швидкістю 13 км/год, марена — на 6 км/год швидше, щука — на 11 км/год повільніше, ніж карась і марена разом, а форель — на 11 км/год швидше, ніж щука.
3. Рибка гамбузія дуже ненажерлива: за добу вона з’їдає близько 150 личинок і лялечок малярійного комара. За сприятливих умов може народжувати мальків шість разів на рік, від 15 до 100 кожного разу. Припустимо, що рибка народжує в середньому за один раз 60 мальків. Скільки мальків народить одна гамбузія протягом року і скільки вони знищать за день личинок комара?
Зустріч із капітаном Врунгелем з яхти «Біда»
Ось ми заходимо в Червоне море, потім через Суецький канал потрапляємо в Середземне. Погляньте, на хвилях гойдається яхта капітана Врунгеля «Біда». Капітан і його вірний помічник Лом пропонують нам виконати таке завдання: «Відновити слова, у яких випали деякі букви».
• Білу а, в б а, н л м.
• Суд к, к рась, б чок.
• Тріск , й рж, п ітка.
• Лепід си ен, пр топер, лати ері я.
II. Підбиття підсумків уроку
Підрахунок балів, визначення переможців, виставлення оцінок.
III. Домашнє завдання.
Повторити зовнішню і внутрішню будову риб.
Шкала переведення балів в оцінку
Кількість набраних балів |
Оцінка |
Рівень навчальних досягнень |
29-30 |
12 |
Високий |
27-28 |
11 |
|
24-26 |
10 |
|
21-23 |
9 |
Достатній |
18-20 |
8 |
|
15-17 |
7 |
|
12-14 |
6 |
Середній |
9-11 |
5 |
|
7-8 |
4 |
|
5-6 |
3 |
Початковий |
3-4 |
2 |
|
1-2 |
1 |