Вивчення біології у 8 класі - розробки уроків - Галашин О.Я. 2008

Різноманітність тварини
Членистоногі (7 год.)
Різноманітність павукоподібних та їх роль в екосистемах. Значення в житті людини

Освітні цілі: розширити знання учнів про клас Павукоподібні; ознайомити з різноманітністю павукоподібних, показати їх значення у природі та житті людини.

Основні поняття і терміни: ряди Павуки, Кліщі.

Обладнання: таблиці "Павукоподібні», малюнки, вологі препарати павукоподібних.

Структура уроку, основний зміст і методи роботи

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Із перерахованих ознак виберіть ознаки класу Ракоподібні (І варіант), класу Павукоподібні (II варіант).

1. Живуть у воді.

2. Живуть в основному на суходолі.

3. Тіло складається з головогрудей та несегментованого черевця.

4. Тіло здебільшого складається з голови, грудей та черевця.

5. Дві пари вусиків.

6. Очі складні — 1 пара.

7. Очі прості.

8. Чотири пари ходильних ніг.

9. Дихають зябрами.

10. Органи дихання — легеневі, мішки і трахеї.

11. Є павутини і бородавки.

12. Органи виділення — зелені залози.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Відгадай загадку:

Вміє гарно він пірнати

І в воді не потопати.

Дім його зоветься «дзвін»,

Хоч ніяк не дзвенить він. (Павук-сріблянка)

Як заразишся ним, друже.

Будеш чухатися дуже. (Коростяний свербун)

Ножиці в руках тримає

І кліщі новенькі має.

Має довге черевце,

Яке жалить боляче. (Скорпіон)

Сьогодні на уроці ми ознайомимося з різноманітністю павукоподібних, їх значенням у природі і житті людини.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Класифікація Павукоподібних. (Розповідь учителя.)

Клас Павукоподібні об’єднує близько 70000 видів. Ми на уроці розглянемо ряди павукоподібних: ряд павуки і ряд кліщі, ряд скорпіони. Які характерні ознаки представників цих рядів?

2. Характерні ознаки рядів кліщі, павуки, скорпіони. (Самостійна робота з підручником, робота в парах, заповнення

таблички.)

I ряд — заповнити колонку «Павуки».

II ряд — заповнити колонку «Скорпіони».

III ряд — «Кліщі».

Ознаки,

що порівнюються

Представники

Павуки

Скорпіони

Кліщі

Середовище життя

Відділи тіла

Кількість ніг

Число ротових органів

Роль ногощупалець

Роль щелеп

Роль отруйних залоз

Представники




Учні звітують про виконану роботу.

3. Різноманітність павукоподібних, їх роль у природі і житті людини. (Розповідь вчителя з демонстрацією таблиць, малюнків, вологих препаратів.)

Учні зачитують цікаві повідомлення про павукоподібних.

Павук-птахоїд

У джунглях Південної Америки зустрічається павук-птахоїд, або, як його ще іноді називають, «чорна вдова». Довжина тіла цього чорного волохатого велетня сягає 10 см, а разом з ногами — близько чверті метра. Живе він у землі: викопує нору глибиною 15—20 см, яка закінчується внизу широкою житловою камерою. Стінки своєї «квартири» павук-птахоїд обробляє слиною, яка, з’єднуючись із землею, утворює своєрідний бетон, міцний і водонепроникний.

Двері в нору павук влаштовує або біля самої поверхні землі, або (залежно від виду павука) в кінці коридору — труби. Двері схожі на справжні, обертаються, як на шарнірі.

Коли павук відпочиває — двері зачинені. А коли він полює, не виходячи з «дому», — відчинені. Павук-птахоїд отруйний, уражає свою жертву (іноді навіть таку велику, як жаба чи птах) одним ударом. Але яким би не був страшним цей хижак для інших, він безпорадний проти деяких видів ос. Ці маленькі комахи паралізують павука укусами, а потім з’їдають його.

Найменший павучок називається мікролінія — 0,6 мм.

Ціково, що значну допомогу павуки можуть надати медикам й криміналістам. Буває так: померла людина, а від чого, неможливо визначити. Ось тут і приходить на допомогу павук. Для того щоб зрозуміти причину смерті, павукові дають краплю крові померлого. Через деякий час він починає плести павутину. Якщо людина померла від отруєння, то в крові є залишок отрути, а отже, сітка павука буде не звичайна. Вона матиме таку форму, яку павук зазвичай плете, прийнявши дану отруту. У спеціалістів-експертів є спеціальні альбоми з фотографіями павутини, шо зробили павуки після прийняття різних отрут. Павутину павука порівнюють із фотографіями й отримують відповідь: від якої отрути померла людина.

Павуки чутливі до змін вологості повітря, сирості. Вони її не люблять, тому вранці по росі або перед дощем павуки не залишають своїх «будинків" і не виходять на полювання. Перед дощем вони не ремонтують старі й не будують нові сітки.

Але якщо павук вийшов зі свого укриття і став робити нові сіті, це означає, що завтра буде тепла і суха погода.

Серед павуків є види, загрозливі для людини. Серед представників фауни України отруйними є два види: тарантул і каракурт.

Тарантули — поширені на півдні України, їхні укуси спричиняють різкий біль і набряки.

Каракурти — поширені на території Криму та в Степовій зоні, їхні укуси мають значно важчі наслідки. У разі укусу цих павуків у людини з’являється сильний біль, холодний піт, температура підвищується до 38—39 градусів, з’являється нудота, блювання. Іноді сильне отруєння отрутою каракурта може призвести до смерті. До отрути каракурта особливо чутливі діти і люди похилого віку, але смертельних наслідків зазвичай не буває. У каракуртів небезпечні тільки самки.

У разі укусів павуків потерпілим уводять сироватку. За отруєння отрутою скорпіона виникає біль, посіпування ніг, обличчя, втрата свідомості. Потерпілого потрібно терміново доправити в лікарню.

Не можна припікати місце укусу, ставити на нього компрес, використовувати спирт, тому що алкоголь прискорює поширення отрути в організмі. Отрута каракуртів у 15 разів сильніша від отрути гримучої змії.

Павуки належать до космічних тварин. Наприклад, павучиха Арабелла провела на борту американської орбітальної станції «Скайлеб» 59 діб, 11 год., 9 хв. і 4 с. Спочатку вона зробила дуже погану сітку, але коли звикла до невагомості, виткала нормальну сітку і почала чекати, коли в неї потрапить муха. Але мух у космос не взяли і космонавтам довелося годувати Арабеллу шматками біфштекса.

Кліщі

(Розповідь про пристосування кліщів до паразитизму, про пасовищного кліща, іксодових кліщів, свербуна.)

Серед павукоподібних є паразити. Яку загрозу вони становлять для людини?

Різні види коростяних свербунів паразитують на шкірі людини, спричиняють дуже неприємну хворобу — коросту, яка також поширена серед тварин.

Розміри коростяного свербуна людини мікроскопічні: самки — близько 0,4 мм, самці — 0,3 мм. Для проникнення в шкіру свербуни вибирають найбільш ніжні ділянки (між пальцями, на животі, шиї, промежині). Довжина ходу, який буравить самка за день, досягає 2—3 мм (самці ходів не роблять). Живляться кліщі клітинами хазяїна, що оточують їх.

У ходах самки відкладають яйця (30 і більше за життя). Тут само здійснюється їхній розвиток, який триває один-два тижні. Тривалість життя дорослих кліщів — 48—50 діб. Діяльність кліщів посилюється вночі, коли зігрівається тіло, людина відчуває нестерпну сверблячку. Унаслідок чухання розкриваються ходи кліщів, які разом з личинками розселяються по тілу хворого, розсіваються по білизні й навколишніх предметах. Короста передається від хворої до здорової людини в разі користування спільними речами, рукостисканням тощо.

На людині можуть паразитувати коростяні свербуни коня, собаки, свині, вівці, кози, верблюда та ін.

Кліщі — паразити рослин і тварин.

На листках в’яза можна побачити потворні вирости — гали. Це робота галових кліщів. Вони такі малі, що не можна побачити їх неозброєним оком.

Павутинні кліщі смокчуть сік рослини. Листя при цьому стає бурим і відпадає. Травити їх отрутою марно, бо вони дуже швидко звикають до неї. Найкраще тут — використовувати біологічні методи боротьби, наприклад, галазоїдних кліщів, які є їх природними ворогами. «Амбарні» кліщі — шкідники муки і зерна. Червоний водяний кліщ нападає на циклопів, павуків, мальків, риб.

Існують так звані пташині кліщі, серед яких є кровососи і руйнівники пір’яного покриву. Є кліщі, які знищують бджіл і їх личинок. На тварин і людину нападає пасовищний кліщ, який є переносником захворювання, що проявляються у вигляді лихоманки і в 60 % випадків призводить до летальних випадків серед тварин. Панцирні кліщі живуть між пластинками ґрунту і беруть участь у кругообігу речовин.

В окремі роки їхня чисельність в Ленінградській області досягла 100 тисяч на 1 м:.

4. Роль павукоподібних у природі і житті людини.

Пояснення схеми:

Значення павукоподібних

Позитивне

Негативне

Знищують мух їжа для інших тварин Беруть участь у грунтоутворенні

Знижують чисельність лісових шкідників

Отруйні для людей Паразити рослини, тварини, людини

Переносять збудників захворювань

IV. Закріплення учнями вивченого матеріалу.

Біологічна вікторина

1. Чому павук-косарик так називається?

2. Чому павук-вовк так називається?

3. Яких отруйних павуків ви знаєте?

4. Які кліщі приносять користь людині?

V. Домашнє завдання. Вивчити дану тему з підручника. Написати реферат «Перша допомога при укусах отруйних павукоподібних».







ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ

Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти

Gold eagle bithub_77-bit bithub_77-bit bithub_77-bit