Біологія 8 клас - розробки уроків - Л.В. Мариненко 2016
Обмін речовин та перетворення енергії в організмі людини
ЇЖА ТА ЇЇ КОМПОНЕНТИ
Цілі уроку:
- освітня: ознайомити учнів з основними компонентами їжі, розглянути потребу організму в цих компонентах;
- розвивальна: розвивати вміння логічно мислити та знаходити зв'язки між особливостями складу й функціями біологічних структур;
- виховна: виховувати розуміння значення правильного харчування для збереження здоров'я людини.
Обладнання й матеріали: таблиця «Будова клітини тварин», схеми «Обмін білків, жирів і вуглеводів», «Обмін води й мінеральних солей».
Базові поняття й терміни: обмін речовин, асиміляція (анаболізм), дисиміляція (катаболізм), енергетичні потреби організму, поживні речовини, вода, мінеральні речовини, регуляція обміну речовин, вітаміни, водорозчинні вітаміни, жиророзчинні вітаміни, авітаміноз, гіповітаміноз, гіпервітаміноз.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Питання для бесіди
1. Розкажіть про роль білків у організмі людини.
2. Опишіть роль ліпідів у організмі людини.
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь учителя
Продовжимо розглядати групи речовин, що беруть участь в обміні речовин в організмі.
Заповнення таблиці
Речовини |
Функції речовин у організмі |
Вода |
Є універсальним розчинником; бере участь у формуванні внутрішнього середовища окремих клітин і організму в цілому; створює середовище для перебігу біохімічних реакцій |
Мінеральні речовини |
Створюють основу скелета; відіграють важливу роль у функціонуванні клітин та забезпеченні їхньої життєдіяльності |
Робота з таблицею
Вітаміни |
Функції вітамінів |
Гіповітаміноз |
Основні джерела |
Водорозчинні вітаміни |
|||
Аскорбінова кислота (вітамін С) |
Бере участь у синтезі білків і утворенні органічної речовини кісток, підвищує імунітет |
Цинга |
Чорна смородина, шипшина, лимон |
Тіамін (вітамін В1) |
Бере участь в обміні білків, жирів і вуглеводів |
Бері-бері |
Чорний хліб, яєчний жовток, печінка |
Рибофлавін (вітамін В2) |
Бере участь в окисно-відновних реакціях, необхідний для синтезу ферментів |
Виразки на слизових оболонках |
Рибні продукти, печінка, молоко |
Водорозчинні вітаміни |
|||
Нікотинова кислота (вітамін РР) |
Бере участь в окисно-відновних реакціях |
Пелагра |
Пташине м’ясо, яловичина, печінка, дріжджі |
Піридоксин (вітамін В6) |
Бере участь в обміні білків шкіри, нервової системи та кровотворенні |
Дерматити |
Рисові висівки, зародки пшениці, нирки |
Кобаламін (вітамін В12) |
Бере участь у перенесенні пов’язаного з вуглеводом атома Гідрогену на сусідній атом Карбону |
Анемія |
Яловича печінка, мікроорганізми кишечнику |
Жиророзчинні вітаміни |
|||
Вітамін А |
Бере участь у процесі світлосприйняття |
Куряча сліпота, зниження імунітету |
Морква, кропива, абрикоси, печінка, ікра, масло, молоко |
Вітамін D |
Бере участь у регуляції обміну кальцію |
Рахіт |
Риб’ячий жир, яєчний жовток, молоко |
Джерела вітамінів
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ,СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й КОНТРОЛЬ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ
Питання до учнів
1. Які функції виконують вітаміни?
2. У які групи об’єднуються вітаміни?
Самостійна робота учнів
• Складіть схему обміну води в організмі людини.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ