Конспекти уроків Образотворче мистецтво 4 клас за підручником Т.М. Криса

УРОК 19 Залежність колірної гами від освітлення. Свято весняної природи

Тема уроку. Залежність колірної гами від освітлення. Свято весняної природи.

Мета уроку. Вчити підбирати кольорову гаму для передавання стану та настрою в природі, ознайомити учнів з поняттям «колорит», впливом кольору на людину; закріпити техніки виконання малюнку графічно, живописно, використовуючи декоративно-прикладні елементи, формувати вміння передавати простір, вчити підбирати кольорову гаму для передачі стану та настрою в природі, створювати пейзаж за уявою; розвивати творчі здібності, зорову пам’ять, естетичний смак, почуття прекрасного, уяву, мислення; виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Обладнання:

— проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;

— фарби гуаш, акварель, пензлики;

— зошити-альбоми;

— література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М.І. Резніченко, С.І. Трач. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2015. — 142 с.; Програма «Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011».

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Сядьте, діти, посміхніться,

схаменіться, не крутіться!

Любі, я вас всіх вітаю,

творчості від вас чекаю.

II. Актуалізація опорних знань.

— Що таке колір?

— Що ми називаємо колірним спектром?

— Які кольори є складовими спектрального (колірного) кола?

— Що таке пейзаж?

— Які кольори називаються теплими, холодними?

— Що таке лінія горизонту?

— Як змінюються кольори з віддаленням?

III. Викладання нового навчального матеріалу.

1. Бесіда.

Поки ми мандрували різними світами, у нашому краї настала весна. Ніжні промені сонця пробудили природу: з’явилася зелена травичка, розквітли перші квіти, на деревах набухли бруньки. А як дзвінко співають пташки! Усі навколо радіють весні, а разом з усіма й ми.

Вирушаймо в уявну подорож сторінками весни і згадаймо, яка вона... ця чарівниця-весна...

Відео-ролик «Весна».

— Якою ви її побачили?

— Які поетичні рядочки згадуються?

2. Мозковий штурм.

— Як гадаєте, що означає «дивитись» і «бачити»?

— Чи тотожні ці поняття? (Ні, можна дивитись, та не бачити).

А зараз перевіримо, чи вміємо ми бачити душею... Заплющіть очі й пошепки скажіть «весна»... Які почуття у вас виникли?

— Якими б кольорами передали ці почуття?

— Які кольори можемо бачити весною? (Теплі та холодні).

— Які кольори називаються теплими?

3. Робота з підручником (с. 79-80).

IV. Практична робота в зошитах-альбомах.

(Звучить музика, змінюються слайди із зображенням природи).

Тож берімося малювати ранню весну! Весняні пейзажі різняться не лише за тематикою зображень — гори, ліси, поля, річки, озера, а й за кольорами. В одних краєвидах переважають яскраві радісні барви, в інших — спокійні, менш насичені. Кожний з них має свій настрій, що виражається в колориті — гармонійній взаємодії кольорів та їхніх відтінків, поєднаних художником для відтворення власного задуму.

Вам відомо, що основним художнім засобом живопису є колір.

Він може викликати різні почуттєві асоціації. Сполучення кольорів у творах живопису створює певну систему: колорит — співвідношення барв, кольорів за тоном, насиченістю, що створює певну єдність картини, фрески та ін.

Колорит розкриває нам кольорове багатство світу. Він допомагає художникові передати настрій у картині: може бути спокійним і напруженим, радісним і сумним тощо, а також теплим і холодним, світлим і темним.

Демонструючи репродукції, вчитель активізує знання учнів про колорит, як отримані раніше, так і набуті щойно. Крім знайомих уже учням понять про теплий та холодний колорит, їм наводяться приклади монохромного колориту (спокійні наближені кольори) та поліхромного колориту (активні контрастні кольори).

— Які кольори називаються теплими? (Ті, які викликають у нас відчуття тепла: червоний, жовтий та їхні відтінки).

— Як утворити відтінки кольорів? (Змішуванням фарб).

— Який відтінок утвориться, якщо ми змішаємо жовту та червону фарби? (Жовтогарячий).

— Як утворити світлішу фарбу від основної? (Розбавлянням з водою - акварель, змішуванням з білою — гуаш).

— Які кольори називаються холодними?

— Отже, які кольори можна використати, малюючи весну?

— Що таке перспектива?

— Що таке лінія горизонту?

— Як змінюються предмети з віддаленням?

Слухання казки (використання ПК — показ кольорів весни).

Весняна родина

У прекрасної царівни Весни було три брати: Березень, Квітень, Травень.

Березень був якийсь дивний. То веселий і теплий, із сонечком дружить, відлигу до себе в гості запрошує, то, буває, насупиться і з завірюхою заприятелює.

Брат Квітень перші квіти людям дарує: синьоокий первоцвіт, золоті кульбабки. Абрикоси стоять заквітчані, мов рожеві хмаринки. Дружить Квітень із сонечком, легеньким вітерцем, теплим дощиком і з веселими ставками.

А ось і третій брат Травень — зеленню буяє, оксамитові килими розстеляє, шовкові, смарагдові трави розчісує. Все навкруги напоєне пахощами квітів і трав. Це справа рук весняної родини.

— Отже, які кольори можна використати, малюючи весну? Технологія «Мікрофон»

Весна — це....

— Весна — це тепло, блакитне небо, яскраве сонечко.

— Весна — це перші квіти, зелена травичка, зелені листочки на кущах і деревах.

— Весна — це теплий дощик, веселі пісні пташок. Це перший грім і перша громовиця.

— Весна — це мамине свято, це день народження Тараса Шевченка, це Великдень.

V. Пробне застосування знань, формування умінь.

Створіть живописну композицію «Свято весняної природи» (акварель або гуаш). Продумайте композицію: визначте, що малюватимете у її центрі, а що зображатимете навколо. Намагайтеся створити колорит, який передаватиме настрій пейзажу.

Фізкультхвилинка.

VI. Перегляд, аналіз та оцінювання учнівських робіт. Підсумок уроку. Рефлексія.

— Що таке колорит?

— Які кольори переважають у ваших роботах? Чому?

(Діти презентують свої роботи).

Швидко збігають хвилини,

Ось і прощатись пора,

Дозвольте всім на прощання

Зичити щастя й добра.





Перша публікація: 01/01/2008

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.