Конспекти уроків Образотворче мистецтво 4 клас за підручником Т.М. Криса

УРОК 14 Дизайн та художнє конструювання. Чарівний ліхтарик

Тема уроку. Дизайн та художнє конструювання. Чарівний ліхтарик.

Мета уроку. Ознайомити учнів з поняттям «дизайн», «художнє конструювання»; учити трансформувати та моделювати форми предметів на основі природних форм, використовувати конструктивні зв’язки форми та матеріалів; формувати творче мислення; виховувати допитливість, спостережливість, прагнення створити новий художній образ.

Обладнання:

— проектор, комп’ютер (ноутбук), екран, слайд-шоу;

— порожні скляні банки, папіросний папір білого і помаранчевого кольору, клей, чорний та білий папір, кольорові стрічки;

— зошити-альбоми;

— література: Образотворче мистецтво: підруч. для 4 кл. / М.І. Резніченко, С.І. Трач. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2015. — 142 с.; Програма «Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів, 2011».

Хід уроку

I. Організаційний момент.

В клас спокійно я зайду,

Глобуса поставлю.

Білий аркуш покладу,

Малювати розпочну.

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

— Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

— Що, на вашу думку, називається дизайном?

— Яку роль відіграє художник-конструктор у виробництві предметів, які нас оточують?

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Сьогодні на уроці ми будемо розмовляти про художнє конструювання. Ознайомимося з основами, на яких грунтується робота дизайнера.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Дизайн — один з наймолодших видів мистецтва.

Дизайн (англ. — проектувати, конструювати) — художнє конструювання зручних і красивих предметів на основі наукових та естетичних даних.

Виник цей вид мистецтва на початку XX століття і спершу передбачав тільки проектування зовнішнього вигляду предметів. У наш час дизайн охоплює весь процес створення предмета. Автомобілі, холодильники, кінокамери, одяг, меблі... — все це дизайнерські рішення художників — дизайнерів (проектувальників).

Працюючи в співпраці з архітекторами, інженерами, технологами, художник-конструктор уважно вивчає фому природних об’єктів, їхні пропорції, і на цій основі створює нові предметні форми.

Роздивіться предметний світ речей, який вас оточує. Можна побачити, що джерелом для їхнього створення є, природні форми.

Робота з підручником (с. 60-61).

Фізкультхвилинка.

V. Застосування знань, умінь і навичок у нових умовах.

Сьогодні ви спробуєте себе у ролі дизайнерів-конструкторів і створите власний ескіз чарівного ліхтарика.

ЧАРІВНИЙ ЛІХТАРИК

Кульбаба квітла в лузі

Поміж зелених трав,

І джмелик її сонечком

Усміхненим назвав.

А ще сказав про неї

Один малий комарик,

Що в лузі вона світить,

Як чарівний ліхтарик.

Та згодом вкрив кульбабку

М’якенький сірий пух —

І чарівний ліхтарик

На вітерці потух.

А. Григорчук

— Про який ліхтарик розповідається у вірші?

— Чому автор назвав ліхтарика чарівним?

Ми сьогодні з вами на уроці поговоримо про Хеловін і навчимося виготовляти ліхтарики для цього свята.

Хеловін святкується щороку 31 жовтня. До нас це свято прийшло з Америки, а в Америку — з Англії. Це свято корінням сягає давніх кельтів, які вважали, що цього дня в загробний світ відчиняються двері й злі сили слід відлякати, одягнувшись у страшні костюми. У наші ж дні це черговий привід гарненько відпочити і повеселитися. Святкувати Хеловін можуть не тільки діти, а й дорослі, надягаючи чудернацькі костюми і лякаючи друзів та сусідів.

Робота в зошиті-альбомі.

З давніх часів на Хеловін люди, щоб відлякати злих духів, розпалювали вогнища, запалювали свічки і ліхтарі з гарбуза.

Для виготовлення ліхтариків знадобляться:

✵ порожні скляні банки

✵ папіросний папір білого і помаранчевого кольору

✵ клей

✵ чорний та білий папір

✵ кольорові стрічки Процес виготовлення:

1. Оберніть або обклейте білим та помаранчевим папером баночки так, щоб папір повністю закривав посудину, але не виходив за її краї.

2. З чорного паперу виріжте і приклейте очі, носи і роти — ось і вийшли мордочки «духів».

3. Білому «привиду» приклейте руки з білого паперу.

4. Горлечка банок обв’яжіть кольоровими стрічками. VI.

VI. Підсумок уроку.

— Чи сподобалося вам бути дизайнером?

— Подумайте, кому б ви подарували ваш виріб.





Перша публікація: 01/01/2008

Останнє оновлення: 31/12/2023

Редакційна та навчальна адаптація: Даний матеріал зведено на основі першоджерела/оригінального тексту. Команда проєкту здійснила редакційне оглядове опрацювання, виправлення технічних неточностей, структурування розділів та адаптацію змісту до навчального формату.

Що було опрацьовано:

  • усунення форматних дефектів (OCR-помилки, розриви структури, дефектні символи);
  • редакційне упорядкування змісту;
  • уніфікація термінів відповідно до академічних джерел;
  • перевірка відповідності фактичних тверджень тексту першоджерела.

Усі згадки про автора, рік видання та походження первинного тексту збережено відповідно до джерела.