Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН СВІТУ

Тема 23. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇН АЗІЇ. ЯПОНІЯ. КИТАЙ. ІНДІЯ. КРАЇНИ АМЕРИКИ. США, КАНАДА

КРАЇНИ АЗІЇ

Китай

Площа — 9,6 млн. км2 (у 16 разів більша за територію України).

Кількість населення — 1322 млн. осіб (2007).

Китай, одна з найбільших країн світу, розташований у Центральній і Східній Азії. На сході омивається водами Жовтого, Східно-Китайського і Південно-Китайського морів Тихого океану. Біля берегів Китаю багато островів, серед них найбільшими є Тайвань і Хайнань. Китай межує суходолом з 13 державами та має протяжні морські кордони.

Китай є найбільшою за кількістю населення країною світу. У період із 1950 до 1980 р. природний приріст складав понад 20 осіб на 1000 жителів на рік. У результаті демографічної політики «планування сім’ї» природний приріст значно зменшився й зараз становить близько 9 осіб на 1000 жителів.

Китай — багатонаціональна країна, де проживають представники більше ніж 50 різних народностей, однак 92 % населення складають китайці (хань).

Середня густота населення в Китаї є досить високою — 137 осіб/км2.

Вона коливається від 5 осіб/км2 на заході Китаю до 220 на сході, а в долинах сягає до 1000— 1500 осіб/км2.

Майже 62 % населення країни проживає в сільських населених пунктах. Швидкими темпами процеси урбанізації відбуваються у Східному Китаї. Усього в країні налічується понад 90 міст-мільйонерів. До найбільших з них належать Шанхай (13,37 млн. осіб), Пекін (10,3 млн. осіб), Тяньцзін (9,3 млн. осіб), Ухань (4,1 млн. осіб), Харбін (3,1 млн. осіб). Пекін — столиця Китаю та одне з найдавніших міст країни.

Китай є індустріально-аграрною країною. Економічні реформи, розпочаті в 80-х рр. ХХ ст., передбачають поєднання елементів ринкової економіки з державним плануванням.

Майже половину ВВП Китаю забезпечує промисловість. Швидкими темпами розвивається енергетика, країна посідає перше місце у світі за видобутком вугілля й друге за виробленням електроенергії. Розвиток чорної металургії спирається на значні запаси залізної руди й вугілля. Китай виробляє понад 250 млн. тонн сталі. За цим показником країна посідає перше місце у світі, випереджаючи Японію.

Галуззю міжнародної спеціалізації Китаю є легка промисловість. Половину всіх бавовняних, значну частину вовняних і шовкових тканин, а також одягу виробляють у Шанхаї.

Особливе значення в господарстві Китаю має харчова промисловість. Перше місце у світі посідає китайська рисоочисна й борошномельна промисловість. Розвиваються й інші виробництва, але експортне значення має тільки чайна.

Основним напрямком китайського сільського господарства є зерновий. Основна продовольча культура — рис, за його збором — 180 млн. тонн — Китай є рекордсменом.

Тваринництво в Китаї відіграє другорядну роль. Найбільше розводять свиней, дрібну й велику рогату худобу. У приміських районах сучасною галуззю стає птахівництво. Китай посідає перше місце у світі за поголів’ям свиней і свійської птиці.

Провідне місце за вантажообігом посідають водний і залізничний транспорт.

Стрімке зростання зовнішньої торгівлі зумовило розвиток морського транспорту, а за кількістю суден — 1817 — країна посідає друге місце у світі. Найбільші порти країни: Сянган, Шанхай, Ціньхуандао, Ґуанчжоу, Нінбо, Далянь, Тяньцзін.