Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
Тема 14. ПРИРОДНО-ТЕРИТОРІАЛЬНІ КОМПЛЕКСИ УКРАЇНИ: ПРИРОДНІ КОМПЛЕКСИ РІВНИН, ГІР, МОРІВ. ВИКОРИСТАННЯ ПРИРОДНИХ УМОВ І РЕСУРСІВ ТА ЇХ ОХОРОНА
ЛАНДШАФТИ І ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНЕ РАЙОНУВАННЯ
Азовське море
Азовське море — внутрішнє море басейну Атлантичного океану в межах України і Росії. Його площа становить 39 тис. км2, середня глибина 4—7 м, максимальна — 14 м. Керченською протокою Азовське море з’єднане з Чорним морем. У море впадає Дон, а також невеликі річки Молочна, Берда тощо. Є поклади нафти і природного газу, залізних руд. Із ропи затоки Сиваш природним шляхом (випарювання у садках) одержують кухонну сіль.
Азовське море розташоване в помірному поясі, його клімату властиві континентальні особливості. Температура поверхневого шару води влітку становить від +25...+30 °С і вище, узимку — до 0...+3 °С. Середня річна кількість опадів зменшується із заходу на схід від 500 до 340 мм, солоність води становить 13,8 %о.
У суворі зими море повністю вкривається кригою.
Солоність води у морі за останні десятиліття збільшується, тому що скоротився річковий стік головних річок.
У минулому Азовське море було найпродуктивнішим у світі. Тепер налічується лише 79 видів риб, з яких промислове значення мають тюлька, хамса, бички, оселедець. Цінні риби — осетрові, кефаль, камбала — втрачають промислове значення.