Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА

Тема 13. КЛІМАТИЧНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ. ВНУТРІШНІ ВОДИ ТА ВОДНІ РЕСУРСИ. ҐРУНТИ, РОСЛИННИЙ ПОКРИВ, ТВАРИННИЙ

Кліматичні умови та ресурси


Територія України характеризується значними кліматичними відмінностями, хоча основним типом клімату є помірно континентальний і лише на Південному березі Криму наявні риси субтропічного середземноморського типу.

На клімат будь-якої території впливають три основні чинники кліматотворення: 1) кількість сонячної радіації; 2) циркуляція повітряних мас; 3) характер підстилаючої поверхні.

Сонячна радіація є основним чинником кліматотворення. Її розподіл залежить від географічної широти місцевості. Остання зумовлює кут падіння сонячних променів і тривалість світлового дня (тобто показники сумарної сонячної радіації, а також, певною мірою, — середні температури повітря за рік). Величина сумарної сонячної радіації в межах України коливається від 4200 до 5300 мДж/м2. її показники збільшуються у напрямку з півночі на південь.

Завдяки циркуляції атмосфери відбувається перерозподіл тепла і вологи. Циркуляція атмосфери зумовлює перенесення, трансформацію і взаємодію повітряних мас, що відбивається у вигляді атмосферних фронтів (теплих і холодних), циклонів і антициклонів.

На клімат України впливають арктичні, помірні і тропічні повітряні маси. Арктичне повітря є холодним, сухим, чистим. Не зустрічаючи перешкод, воно проникає далеко на південь Східноєвропейської рівнини. Узимку арктичні маси приносять морозну суху та малохмарну погоду, навесні та восени — заморозки.

Розташування України в помірних широтах зумовлює панування повітряних мас помірних широт. Морське помірне повітря з Атлантичного океану, просуваючись на схід, поступово віддає свою вологу. Улітку воно зменшує спеку, особливо на заході України, підвищує вологість повітря і приносить опади, а взимку пом’якшує морози, викликає снігопади і відлиги. Континентальне помірне повітря надходить до України з внутрішніх районів Євразії і надає клімату сухості. На клімат нашої країни впливають і тропічні повітряні маси, морські — з боку Середземного моря, континентальні — з внутрішніх районів Євроазіатського континенту.

Характер підстилаючої поверхні впливає на розподіл сонячної радіації та рух повітряних мас. Рівнинність більшої частини України зумовлює поступове зростання показників сонячної радіації і середньої температури з півночі на південь, водночас вона не перешкоджає просуванню повітряних мас у різних напрямках. Карпатські і Кримські гори є бар’єрами для проходження певних повітряних мас (тому клімат Закарпаття і Південного берега Криму відрізняються). У горах з висотою зростає кількість опадів і знижується температура повітря, формується кліматична поясність.

Основними показниками клімату є температурний режим повітря і кількість опадів.

Середні температури найхолоднішого місяця в Україні (січня) на північному сході становлять -7 °С, на Південному березі Криму — +2...+4 °С; найтеплішого місяця (липня) — від +18 °С на заході до +22...+23 °С на півдні.

Території України притаманний перехідний до континентального річний режим атмосферних опадів з максимумом улітку і мінімумом узимку. Спостерігається поступове зменшення річної кількості опадів із заходу і північного заходу на південний схід і південь (від 550—650 мм до 300—350 мм).

Тільки на Південному березі Криму спостерігається середземноморський субтропічний тип річного руху опадів: максимум узимку, мінімум — улітку. Максимальна річна кількість опадів є характерною для Українських Карпат — до 1500—2000 мм.

Територією України проходить смуга високого атмосферного тиску приблизно по лінії Харків— Дніпропетровськ—Балта. Цю смугу називають віссю Воєйкова — на честь російського кліматолога і географа, який обґрунтував її існування. Це умовна лінія, північніше за яку переважає циклональний режим погоди і західний напрямок перенесення повітряних мас, а південніше — антициклональний режим погоди і східний напрямок перенесення повітряних мас.

В Україні існує чітко виражена зміна сезонів протягом року.

Значної шкоди господарству і населенню України завдають несприятливі метеорологічні явища. Вони мають велику територіальну відмінність та інтенсивність, по-різному виявляються в різні пори року. До них належать грози, посухи, суховії, пилові та піщані бурі, сильні вітри, град тощо.

Кліматичні ресурси — це оцінка елементів клімату для різних галузей господарства. Кліматичні ресурси характеризуються кількістю сонячного сяйва, тепла, вологи, вітровим режимом.

Особливості клімату, що забезпечують сільськогосподарську діяльність, називають агрокліматичними ресурсами. Показником таких ресурсів є тривалість вегетаційного періоду рослин (температури повітря понад +5 °С) та коефіцієнт зволоження. Тривалість вегетаційного періоду в Україні зростає від 190 днів на північному сході до 290 днів на Південному березі Криму. Коефіцієнт зволоження на північ від осі Воєйкова більше ніж 1 (територія надмірно зволожена), на південь від осі Воєйкова — менше ніж 1 (недостатньо зволожена).