Географія - Ґрунтовна підготовка до ЗНО і ДПА
МАТЕРИКИ
Тема 9. ПІВДЕННА АМЕРИКА, ПІВНІЧНА АМЕРИКА
ПІВНІЧНА АМЕРИКА
Клімат
Кліматичні умови Північної Америки характеризуються надзвичайною різноманітністю. Це зумовлюється, у першу чергу, значною протяжністю материка з півночі на південь. У результаті нерівномірного прогрівання утворюються активні рухи повітряних мас із півночі на південь та у зворотному напрямку. Гірські масиви Кордильєр та Аппалачів, що розташовані майже меридіально, створюють ефект «аеродинамічної труби», якою проносяться руйнівні смерчі — торнадо.
Географічне положення значної території материка в субарктичних та помірних широтах зумовлює суттєвий вплив західного переносу повітряних мас. Цей вплив найбільшою мірою відчувається на тихоокеанському узбережжі та західних схилах Кордильєр. Південно-східна частина материка перебуває під впливом вологих пасатів з Атлантичного океану. У північних полярних районах формуються північно-східні вітри, які особливо далеко поширюють свій вплив завдяки рівнинному рельєфу. Найбільша кількість опадів випадає на тихоокеанському узбережжі (до 3000 мм) у помірних широтах, а також на атлантичному узбережжі (1000—1500 мм) на північ від 40° пн. ш. Найменше опадів (до 200 мм) випадає в міжгірних долинах тропічних районів Кордильєр.
На клімат узбереж впливають океанічні течії. Холодні Лабрадорська і Каліфорнійська течії знижують температуру повітря та кількість опадів. Теплі Аляскінська течія та Гольфстрім насичують вологою повітряні маси, пом’якшують зимові температури.
Велика протяжність Північної Америки зумовлює її розташування в усіх кліматичних поясах, крім екваторіального. Більша частина материка лежить у помірному поясі.