Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік
Синтаксис і пунктуація
§ 36. Відокремлення узгоджених означень
Пояснення
Якщо означення стоїть безпосередньо перед означуваним іменником (або перед сполученням прикметника з іменником) і не має обставинного відтінку, то воно не відокремлюється.
В інших випадках узгоджене означення звичайно відокремлюється, зокрема, якщо воно
а) стосується особового або зворотного займенника;
б) поширене й стоїть після означуваного слова;
в) від означуваного слова відділене іншими членами речення;
г) має обставинний відтінок.
Два або більше непоширених означень після, означуваного слова обов’язково відокремлюються лише тоді, коли перед означуваним словом уже є узгоджене означення.
3. 1. Щоб оберегом стала для синочка руками неньки вишита сорочка. 2. Кольори добиралися в ній залюбки в довгі ночі зимові безсонні. На тканині плелись сумно-чорні листки та усміхнені ружі червоні. 3. Одягнімо вишиванки, друже, хай побачить українців світ — молодих, відважних, дужих у єднанні на сто тисяч літ. 4. Українці мають багато традицій, пов’язаних із вишивкою. 5. Основні функції вишитих рушників, сакральну й декоративну, розкрито в доповіді науковця. 6. Вишита скляним намистом, вбирає очі сестрина сорочка. 7. Щасливий, я надягаю сорочку, вишиту дружиною, і йду з рідними святкувати День Незалежності.
4. А. Давно забуті, горнуться до мене. Перегортаю білі рушники, що хліб вкривали і дитя в колисці, що старостів чекали на святки — розшиті маками, заквітчані, барвисті. Душа мого народу — рушники, барвінками і мальвами зігріта.
Б. У 1-му реченні означення, виражене дієприкметниковим зворотом, стоїть перед означуваним словом — особовим займенником «вони» (речення неповне, підмет встановлюємо з контексту), а тому відокремлюється. У 2-му реченні означення, виражене дієприкметниковим зворотом та прикметниками (непоширені означення), стоїть після означуваного слова в кінці речення, тому відокремлюється тире.
У 3-му реченні означення, виражене дієприкметниковим зворотом, стоїть після означуваного слова «рушники», тому відокремлюється.
5. То була особлива, виготовлена нареченою власноруч святиня, яку не показували стороннім і берегли як зіницю ока, передаючи з покоління в покоління. У вишитих із сподіваннями на щасливу долю орнаментах відтворювалися думки й почуття нареченої. Кількість приготованих дівчиною рушників була ознакою її працелюбності. Якщо про дівчину казали, що вона «рушників не придбала», то йшлося про ледащицю, а якщо «скриня повна рушників», — це свідчило про хазяйновиту, заможну, багату наречену.
7. На мою думку, вишита сорочка, поєднана з джинсовими штанами або спідницею, може бути дуже стильним вбранням. У візерунки сорочки, дбайливо вишитої майстринею, вкладені часточка людської душі, добро, позитивна енергія. Але треба пам’ятати про гармонію кольорів. До джинсових штанів, вважаю, пасуватиме сорочка із вишивкою, схожою за кольоровою гамою, — блакитною, синьою, чорною.
Вишиванка, куплена в крамниці або зроблена власноруч, — це завжди стильно, адже це більше, ніж одяг, це своєрідний оберіг, який залишили для нас пращури.
Культура слова
А. Правильний наголос — вишйваний.
Б. 1 — Б; 2 — Г; 3 — А; 4 — В.
Д3. 1. Якийсь вітер низький жене стебла соломи понад глибокі стежки, повні утоми. 2. В дні, прожиті печально і просто, все було, як незайманий сніг. 3.1 стежиною помережаною по обніжках та по долині полохливе, на дівчину схоже, бігло літечко та й заквітчане. 4. Мені наснилась криниця, водою сповнена до краю. 5. Досвітні вогні, переможні, урочі, прорізали темряву ночі. 6. Та не однаково мені, як Україну злії люди присплять, лукаві, і в огні її, окраденую, збудять. 7. Наснились сині проліски мені, і я, щаслива, плакала вві сні. 8. Тут ніжна осінь, мрійна та м’яка, на кольори багата, розмаїта. 9. Батько сидів з веслом на кормі — веселий і дужий.