Розв'язання вправ та завдань до підручника «УКРАЇНСЬКА МОВА» О. М. Авраменка 8 клас - 2017 рік
Синтаксис і пунктуація
§ 23. Називні речення
1. 1. Яскравий вогонь багаття. 2. Народний український символ. 3. Невмируще світло науки. 4. Натхненне творення мистецьких полотен. 5. Очищення річок від бруду. 6. Розкладене вівчарями багаття. 7. Щасливе довге життя. 8. Наполегливе відродження народних традицій. 9. Чарівний птах Фенікс.
3.
Свіча
4. План
1. Що таке полум’я?
2. Один із видів енергії.
3. Колір полум’я.
4. Напрям і поширення.
5. Заголовок — «Небезпечна стихія».
Червоний півень... Так здавна в народі називають пожежу. Є навіть фразеологізм «пустити червоного півня», тобто підпалити що-небудь. Найменша необережність — і вогонь може призвести до пожежі. Наслідки страшні. Зранку золоте поле, а ввечері — чорна пустка... Кинутий недопалок, розведене багаття, несправність техніки — з цього починаються пожежі. Елементарна уважність і ліс, і поле збережені. Не будьте байдужими до природи!
6. Розповідь про неопалиму купину. З історії відомо, що Україні здавна доводилося захищатися від численних ворогів. І завжди українці поводилися гідно. Старовинна легенда про оборону старовинного міста Дорогобужа. Два королі, польський та угорський, хотіли заволодіти ним. Пропонували вони мешканцям міста відчинити міську браму й обіцяли за це усім зберегти життя. Не повірили їм українці і відправили ворогам послання. Дивна гілочка з блідо-рожевим суцвіттям на верхівці.
Думали королівські радники про те, як зрозуміти це послання. Загадка! І лише один ії розгадав. Дивовижне зілля! Воно горіло і не згоряло. Так захисники Дорогобужа висловили нескореність ворогам.
І зрозуміли королі, що їм ніколи не здолати цього народу, бо він незнищенний. Ніхто не здолав українців, бо вони, як та неопалима купина, яка цвіте, милує око й витримує будь-які буревії.
7.
Данилко і Жар-птиця
У жінки синок улюблений Данилко. Розумний, добрий, уважний, працьовитий, опора та помічник. Захисник села.
Біда. Знищені Жар-птицею посіви. Відчай, голод... Богатир Данило. Клітка. Золоте сяйво Жар-птиці. Полонянка. Відкуп. Щасливі односельці.
ДЗ. Двоскладні: Чорна ніч інкрустована ніжністю. У майбутнього слух абсолютний. Наді мною свинцеві води. Яка важка у вічності хода! Односкладні називні: Червоний гребінь горизонту... Затінок, сутінок, день золотий. Степи, степи, стерня та роси.
Односкладні означено-особові: Відмикаю світанок скрипковим ключем. Затули свої очі долонями сліз. Йдемо крізь ніч, крізь бурю у степу. Яким вогнем спокутувати мушу одвічну українську доброту?!
Односкладні неозначено-особові: На шиї пришельцям вдягли запахущі вінки. На щастя чужинцям дали амулети в дорогу.
Односкладні безособові: Вже немає ні хвилі, ні хмар... Мені холодно тут. Уже нема квітучої долини. А мені ж, може, просто хочеться щастя, тугого й солодкого, як шоколад.