Біологія - універсальний довідник
ЛЮДИНА
ОРГАНИ ЧУТТІВ ТА СПРИЙНЯТТЯ
ВУХО ТА ЙОГО ФУНКЦІЯ. СЛУХОВЕ СПРИЙНЯТТЯ
За допомогою слуху людина сприймає звуки. Органом слуху є вухо, що являє собою систему послідовно пов’язаних між собою відділів: зовнішнє, середнє та внутрішнє вухо.
Зовнішнє вухо складається з вушної раковини і слухового проходу, що з’єднує зовнішнє вухо із середнім. Всередині слуховий прохід закінчується барабанною перетинкою, яка туго натягнута і здатна вібрувати від удару звукової хвилі. Частота вібрації барабанної перетинки тим більша, чим вищий звук.
Середнє вухо являє собою заповнену повітрям порожнину, що з’єднана з носоглоткою вузьким проходом — слуховою трубою. У середньому вусі розташовані три маленькі послідовно з’єднані між собою кісточки: молоточок, коваделко і стремінце. Молоточок, з’єднаний із барабанною перетинкою, передає її коливання спочатку на коваделко, а потім підсилені коливання передаються на стремінце. Середнє вухо відділене від внутрішнього пластинкою з двома вікнами, затягнутими тонкими перетинками.
Внутрішнє вухо — це система лабіринту і звивистих каналів, заповнених рідиною. У лабіринті знаходяться два органи: завитка (орган слуху) і вестибулярний апарат (орган рівноваги). Коливання перетинки овального вікна передаються рідині, яка заповнює внутрішнє вухо. Вібруючи, рідина подразнює слухові рецептори, розташовані у завитці. У них виникають імпульси, що передаються по слуховому нерву до головного мозку. Таким чином, у середньому і внутрішньому вусі відбуваються послідовні процеси перетворення звукової хвилі на нервові імпульси.
У головному мозку відбувається аналіз сили, висоти і характеру звуку, його місцезнаходження у просторі. Здатність чути обома вухами має велике значення для визначення напрямку звуку.