Біологія - універсальний довідник
ЛЮДИНА
ВИДІЛЕННЯ
ОРГАНИ ВИДІЛЕННЯ
У результаті обміну речовин в організмі людини утворюються кінцеві продукти: вода, вуглекислий газ, сечовина та інші речовини. Вони безперервно виводяться з організму.
Цей процес (виділення) є неодмінною частиною обміну речовин і спрямований на підтримання сталості внутрішнього середовища організму. Органами виділення є шкіра, легені і нирки.
У процесах виділення основну роль відіграє сечовидільна система, до якої належать дві нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник.
Нирки — парні органи, що знаходяться у черевній порожнині по обидва боки хребта на рівні поперекової ділянки. Нирка має бобоподібну форму, її увігнутий край (місце входження судин та нервів) обернений до хребта. З внутрішньої порожнини — ниркової миски виходить сечовід, що з’єднує нирку із сечовим міхурем. У тканині нирки розрізняють корковий (зовнішній) і мозковий (внутрішній) шари.
У кожній нирці міститься безліч капілярних клубочків, ниркових капсул і ниркових канальців. Система кровопостачання нирок побудована так, що кров, яка надходить до них по артеріях, послідовно проходить дві, розташовані одна за одною, сітки капілярів: капілярних клубочків і капілярів, які обплітають ниркові канальці; після цього кров надходить до вен. Велика кількість крові й особлива будова капілярної сітки нирок забезпечують організму можливість швидко позбутися від непотрібних продуктів та інших речовин, що надійшли з кров’ю.
Нирки є життєво важливими органами нашого тіла. Порушення або припинення їх функції неминуче веде до отруєння організму.
Сечовий міхур знаходиться в ділянці тазу. Товста стінка сечового міхура еластична. Скорочення м’язів стінки сечового міхура призводить до видалення сечі через сечівник. Вихід із сечового міхура у сечівник закритий двома сильними м’язовими потовщеннями, завдяки чому сеча довільно не витікає назовні, а тільки в момент сечовипускання.