АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VIII

НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ

Найцікавіші сузір’я нашого неба

Corona Borealis (Північна Корона)

Північна Корона належить до найменших сузір’їв, будучи при цьому дуже красивим — його форма дійсно нагадує корону. Це півколо з зірок З—4-ї зоряної величини було позначене різними цивілізаціями та народами, породивши не одну красиву легенду.

За класичними уявленнями це — корона Аріадни, доньки Міноса, царя Криту. Кожного року Мінос посилав війська до Афін та вимагав, щоб йому дали сімох найвродливіших юнаків та сімох найвродливіших дівчат для принесення в жертву страшному чудовиську Мінотавру, що жив у Лабіринті під Кносським замком. Одного року Тесей, син правителя Афін, опинився серед цих сімох юнаків. Коли Аріадна побачила його, вона закохалася і таємно дала йому меч і клубок ниток. Коли Тесей пішов до Лабіринту, він потроху розмотував нитку. За допомогою меча він убив Мінотавра, та, йдучи назад за ниткою, вийшов із Лабіринту. Тесей разом із Аріадною покинув Крит та на одному з островів (з якої причини — існує декілька версій) залишив царівну саму. Бог Діоніс у вигляді людини, з короною на голові, знайшов її та закохався. Вона відмовилася одружитися з ним. Тоді Діоніс зробив їй подарунок: він зняв свою корону і високо підкинув її в небо. Діаманти корони почали мерехтіти зірками, утворивши сузір’я Північної Корони.

Головна зірка сузір’я носить назву Гемма, що перекладається як «перлина». Іноді також використовують більш стару та менш уживану назву — Альфекка, що з арабської перекладається як «найяскравіша».

У південно-західній частині сузір’я Північної Корони знаходиться скупчення, яке налічує понад 400 галактик. Проте жодної з них не можна спостерігати у маленькі або навіть середні телескопи. Відстань до цього галактичного скупчення оцінюється приблизно в мільярд світлових років.