АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005
VIII
НЕБО, ЩО ЗМІНЮЄТЬСЯ
Найцікавіші сузір’я нашого неба
Andromeda (Андромеда)
Сузір’я Андромеди було одним із перших, що отримало свою назву. Його відкриття історики датують часами культур у межиріччі Тигру та Євфрату. Героїня з ім’ям Андромеда вперше зустрічається у манускриптах сьомого століття до нашої ери, а також у п’єсах Софокла, датованих п’ятим століттям до нашої ери.
Сузір’я Андромеди пов’язане з декількома іншими міфологічними персонажами, на честь яких теж названі сузір’я. Її батько Цефей та мати Кассіопея були правителями старовинної держави на африканському узбережжі. Кассіопея була дуже вродливою, але також дуже чванливою — слабкість, що часто призводить до непорозумінь та проблем з богами. Коли Кассіопея мала необачність заявити, що вона вродливіша за морських німф — нереїд, Посейдон наказав страшному Киту спустошити узбережжя їхньої країни. Цефей та Кассіопея звернулися за порадою до оракула, який сповістив їм страшну звістку: єдиною можливістю врятувати країну було принесення їхньої доньки Андромеди у жертву морському чудовиську.
Батьки прикували свою доньку ланцюгом до скелі і залишили на поживу Киту. Але в цей самий час Персей повертався зі свого поєдинку з Медузою Горгоною, чий погляд умить обертав людину на камінь, і побачив прикуту Андромеду. Він спустився до узбережжя якраз тоді, коли Кит уже збирався з’їсти царівну. Персей наказав Андромеді закрити очі та витяг зі своєї сумки голову Медузи. Кит побачив її, скам’янів та миттєво потонув.
Більшу частину персонажів, про яких ішла мова у цій легенді, відображено на сучасному зоряному небі. Так, окрім Андромеди, сузір’я названі на честь Цефея, Кассіопеї, Персея, Кита.
Головна зірка Андромеди носить ім’я Альферац. Проте цікавішою є Гамма цього сузір’я — Алмак. Це — красива подвійна зірка із компонентами 2,2 (золотого кольору) та 5 (біло-блакитного кольору) зоряної величини. У середні телескопи помітно, що слабкіший компонент у свою чергу є подвійним та складається з двох зірок 5-ї зоряної величини.
Проте найвідоміший об’єкт цього сузір’я (і чи не всього північного зоряного неба!), безперечно — Велика Туманність Андромеди (М31), що насправді є спіральною галактикою, дуже схожою на наш Молочний Шлях. Це — найвіддаленіший об’єкт зоряного неба, який можна спостерігати неозброєним оком. Галактики М32 та МІ 10 є слабкішими супутниками галактики М31. Щоб їх спостерігати, потрібен телескоп.
із незмінними іменами та положеннями на місцевому небі, що протягом року знаходяться у постійній зміні. Тепер, поза всяким сумнівом, ви впевнено зможете знайти майже всі сузір’я, які доступні спостереженню у вашому регіоні. Настав час ближче познайомитися з кожним із них.У наступних підрозділах вам пропонується опис кожного з сузір’їв, що більш чи менш упевнено можна спостерігати на широтах України. Звернемо увагу на історію сузір’я та його назву, розповімо про найцікавіші його об’єкти, які можна спостерігати неозброєним оком або за допомогою порівняно простого спостережного інструментарію. Звичайно, якщо ви маєте хоча б невеликий телескоп — ваші шанси отримати задоволення від таких спостережень значно зростають. А якщо ні — не страшно, це стане приводом замислитися над його виготовленням власними руками!
Вигляд зоряного неба 1 жовтня о 22 годині за місцевим часом