АСТРОНОМІЯ - ДИТЯЧА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ - ФОЛІО 2005

VII

КОСМІЧНІ КАТАСТРОФИ

Зіткнення галактик

Галактики, як і люди, намагаються триматися групами. Також як і люди, вони іноді купчаться та змагаються одна з одною. Звичайно, це — просто одне з порівнянь, проте воно досить повно відображає сутність поняття про взаємодіючі галактики.

Існує декілька типів взаємодії галактик. Найпоширеніший з них — це коли галактики утворилися майже разом і разом співіснують. Вони можуть мати спільні елементи структури, як, наприклад, галактика «Водоверть» у сузір’ї Гончих Псів. Але вони можуть і не мати нічого спільного на перший погляд. Ці галактики становлять дуже великий науковий інтерес для вивчення різноманітних процесів, що відбуваються у їх надрах. До того ж вони можуть допомогти нам простіше подивитися і на глобальнішу проблему — питання наслідків зіткнення галактик, що не є неможливим.

Відомо, що всі ми, починаючи з Землі і далі до нашої Галактики, знаходимося у постійному русі. Також постійно рухаються і всі інші галактики. Деякі з них віддаляються від нас, а деякі рухаються нам назустріч. За допомогою вивчення спектрів, наприклад, удалося встановити, що Галактика Андромеди рухається назустріч Молочному Шляху зі швидкістю близько 50 км/с.

Неважко розрахувати, що через багато років наші галактики мають шанси зіткнутися. Чи це призведе до катастрофічних наслідків? На це питання кілька років тому вчені Національної адміністрації з аеронавтики та досліджень космосу США (NASA) намагалися відповісти розрахунками. Один із найпотужніших суперкомп’ютерів рахував модель зіткнення Галактики Андромеди з Молочним Шляхом. Результати досліджень говорять про те, що цей процес має пройти досить мирно, поступовим «поглинанням» однієї галактики іншою. Звичайно, що локальні колізії можливі внаслідок зростання густини зоряного «населення». Проте, очевидно, не більше. В усякому разі нам нема чого хвилюватися, принаймні у цьому житті!